ארץ ללא בדל הינה עמותה סביבתית רשומה, שהוקמה בשנת 2007 במטרה לצמצם את לכלוך בדלי הסיגריות במרחבים הציבוריים בישראל. ההערכה היא כי בישראל לבד, מושלכים (מחוץ לפחים) מידי יום כ16 מיליון בדלי סיגריות (!) כאשר לכל אחד מהם לוקח כ 15 שנה להתכלות. נתון זה מצטרף לנתונים נוספים, שמדגישים את הצורך הרב בשמירה על סביבה נקייה מבדלי סיגריות:
  • בעולם המערבי לכלוך בדלי הסיגריות מהווה כ 50% מהלכלוך ברחוב ו כ 40% מהלכלוך בים
  • תפקידם של הבדלים (פילטרים) להגן על המעשן מפני החומרים המצויים בסיגריות. ריכוזי חומרים אלה מסוכנים, ובליעתם עלולה לפגוע בילדים (ב 2012 היו בישראל 64 דיווחים למרכז להרעלות ארצי על בליעת בדלים ע"י ילדים שמרביתם מתחת לגיל 6), בע"ח קטנים וחיות מחמד.
  • הערכה היא שכ 10% מהבדלים המושלכים מגיעים למקורות מים, שבמגע איתם משתחררים רעלים מסרטנים כדוגמת:קדמיום, כספית, אמוניה, חנקן חד חמצני, ארסן מהבדל לסביבה.
  • בשנת 2013 פרסמה רשות שימור האוקיאנוסים בארצות הברית את רשימת עשרת פריטי הפסולת השכיחים ביותר לשנת 2012 שנמצאו בשנה שחלפה במהלך ניקוי החופים והימים ברחבי העולם – ונמצא כי הזבל הנפוץ ביותר במי הים הוא סיגריות ופילטרים של סיגריות. פעילי סביבה אספו מהמים 2,117,931 פריטים שכאלה.

על-מנת לקדם את הנושא, פועלת העמותה במספר מישורים, החל מפגישות עם ראשי ערים, שרים וחברי כנסת והעברת החלטת ממשלה בנושא, דרך העלאת המודעות בקרב הציבור באמצעות הרצאות והפקת אירועי הסברה וכלה בקידום פרסומים בתקשורת ובמדיות החברתיות.

העמותה פועלת לאורך השנים בשיתוף רשויות מקומיות בינן: עיריית ת”א, עיריית בת-ים, עיריית כפר-סבא, עירית אילת, מועצה אזורית אשכול ויחד עם גופים, ארגונים ומוסדות אקדמאיים כגון:קק”ל, רשות הטבע והגנים, סמינר הקיבוצים ומכללת אורנים, ומספקת שירותים שונים: הרצאות בנושא אחריות סביבתית, אספקה של מאפרות אישיות, מאפרות חוף ומאפרות ציבוריות, פעילויות והפקת חומרים פרסומיים.
סגירת תפריט
דילוג לתוכן